Judge Daniel Holmes, left, with winner Terry and Janine Clark, and sponsor for the highest pointed cow award, Richard Ellis from MooSem.

Judge Daniel Holmes, left, with winner Terry and Janine Clark, and sponsor for the highest pointed cow award, Richard Ellis from MooSem.

THE South Gippsland Sub-Branch Semex on Farm Judging Competition has been finalised, with Nerrena farmers scooping the two major awards.
Terry and Janine Clark, and nearby farmers Ash and Jane Harrison were the standouts and will be among the section winners who’ll progress to state judging in November.

The results were:
• 2015 South Gippsland Holstein on Farm Challenge Winners (Judge, Daniel Holmes, Qld), 170 head 17 farms, 2 Year Old Class: 1st (Korumburra Lime & Spreading Award) Krishlaye Denzel Pixel, Ash and Jane Harrison; 2nd Hill Valley Numero Uno Leta-ET, Roger and Helen Perrett; 3rd Hill Valley Uno Noni 2, Roger and Helen Perrett; 4th Kelbro Steady Amber, Brett and Erin Kelly; 5th Town View Windbrook Mandy, Peter Price.
• 3 Year Old: 1st (Browns Stockfeed Award) Harklaje Goldwyn Debutante-ET, Terry and Janine Clark; 2nd Town-View Chelios Waffle, Ash and Jane Harrison; 3rd Calderlea Lauthority Maize, Les, Louise, Tim and Amanda Calder; 4th Calderlea Sailing Dot, Les, Louise, Tim and Amanda Calder; 5th Nerrena Park Reginald Tarna, Mitchell Clark.
• 4 Year Old: 1st (G&S Farm Services Award) Dilee Esquire 433, Les, Dianne, Russell and Amy White; 2nd Attaview Bolton Betty, Attenborough family; 3rd Dilee Cargold Oliie 487, Les, Dianne, Russell and Amy White; 4th Nerrena Park Jackaroo Phrase, Mitchell Clark; 5th Kintore Sailing Lucy, Ian Cash.
• 5 Year Old: 1st (Ridley Agriproducts Award) Krishlaye Alert Min, Ash and Jane Harrison; 2nd Jaguar Classic Rose 1-ET-Red, Ryan and Mitchell Clark; 3rd Kintore Farmdealer 1118, Ian Cash; 4th Calderlea Bolivia Tasslie 2, Calder family; 5th Attaview McCormick Toni, Attenborough Family.
• Mature Cow: 1st (Browns Stockfeed Award) Harklaje Garrison Narisa, Terry and Janine Clark; 2nd Majestic Breakout Sharron, Clayton and Naomi Bawden; 3rd Dilee Informer 824, Les, Dianne, Russell and Amy White; 4th Krishlaye Dundee Rowena, Ash and Jane Harrison; 5th Dilee Donante Ella 219, Les, Dianne, Russell and Amy White.
• Sire Progeny Group: Calder family received the Browns Fertiliser Soil Test Award for sire Breadale Goldwyn.
• Breeders Group: Terry and Janine Clark received the Branch Trophy
• Highest Pointed Cow: Terry and Janine Clark received the $300 MooSem Voucher for Harklajye Goldwyn Debutante.
The Semex On-Farm Challenge is the driving force behind Australia’s largest annual dairy livestock competition for a very good reason, according to its general manager Jim Conroy.
Involving close to 3000 cows and 500 farms throughout the country, the 15th Semex and Holstein Australia On-Farm Competition and its distinctive format brings commercial and registered dairymen together like no other dairy event in the country.
The reality is that many cows – who have worked hard in anonymity – have the chance to be discovered and to be acknowledged in the farmer-friendly and time-efficient format.
The cows are judged for their conformation on-farm – without preparation.
“There is no doubt that this competition is gaining more and more impetus every year – if that’s possible,” Mr Conroy said.
“It is still the priority of our farmers to breed quality cows that have longevity that they can be proud of, and be happy to work with.
“This competition is all about helping our producers gain exposure and marketability for their animals without the workload and costs usually associated with showing, picturing and/or marketing cattle.”
Many of Holstein Australia’s 29 sub-branches have already kicked off their local competitions (which involves one judge per sub-branch). Entries peak at more than 250 animals in some of the sub-branch strongholds.
The first and second place getters from each class at the sub-branch level will graduate to their respective state finals – where they will be re-assessed by a fresh over-judge in November to find the individual state champions for age.
“The feedback we’ve had already – even in the last 10 days as the regional competitions have got underway – has been quite outstanding,” Mr Conroy said.
He says the On-Farm Competition’s role is now imbedded in Australia’s dairying psyche, and many breeders from other countries have been jealous of the initiative.
“Just the other day, I saw a cow I hadn’t heard of before win one of the aged cow classes. She was sired by a bull we [Semex] progeny tested a number of years ago.
“You just don’t know where the next great ones are coming from and that’s the beauty of this competition.
“There can be no doubt that the breeding industry remains alive and well and there is always good money to be made in selling high-end livestock,” Jim said.
The state lines are divided into Northern Queensland, Southern Queensland, New South Wales, South-Eastern Australia (incorporating Victoria, New South Wales Riverina and South East South Australia), Tasmania, South Australia and Western Australia.
The Victorian and South Australia’s South Eastern presentation date and venue (which involves over half the total numbers in the competition), will be held at the Witchmount Estate Winery, near Melton, on December 1.