South Gippsland Yacht Club Commodore Allan Driver congratulates club champion Rob McNair.

South Gippsland Yacht Club Commodore Allan Driver congratulates club champion Rob McNair.

The Ralph Drake Brockton Trophy for the Handicap Club Champion Shaun Freeman, right, is congratulated by club Commodore Allan Driver.

The Ralph Drake Brockton Trophy for the Handicap Club Champion Shaun Freeman, right, is congratulated by club Commodore Allan Driver.

SOUTH Gippsland Yacht Club (based in Inverloch) held its annual awards night at the club house on Saturday night, May 28.
Despite the cold weather all 40 plus guests received a warm reception from the commodore Allan Driver and his committee.
Before each presentation, Neil Warren explained the background to each award and how the results were calculated.
The awards also followed the sequence of the various series starting at the beginning of the season in early November 2015 through to the last series held on the Anzac Day weekend in 2016.
The night ended with an exciting trivia quiz.
Each series was hotly contested with an average of 15 yachts racing in any race and all sailors are looking forward to when the 2016-2017 season starts again in early November 2016.
The results were:
Knights of Leongatha Toyota series: Handicap Championship (Back Calculated Yardstick): 1st Garry Plozza (Laser); 2nd John Fowler (Laser 4.7).
VYC Championship (VYC Yardstick): 1st Matt Kiely (Impulse); Equal 2nd: Ivan Abbott (Impulse) and Rob McNair (Windrush).
Commodore’s Cup Series: Handicap Championship (Back Calculated Yardstick): 1st Craig Stewart (Mosquito); 2nd David Grimmond (Impulse).
VYC Championship (VYC Yardstick): 1st Shaun Freeman (Windrush); 2nd Pete Kiely (Windrush).
John Parry Memorial Series: Handicap Championship (Back Calculated Yardstick): 1st John Honeybone (Sabre); 2nd Rob McNair (Windrush).
VYC Championship (VYC Yardstick): 1st Keith Cousens (Impulse); 2nd Rob McNair (Windrush).
“Serious Surf Stuff” Summer Series: Handicap Championship (Back Calculated Yardstick): 1st Shaun Freeman (Windrush); 2nd Ivan Abbott (Impulse).
VYC Championship (VYC Yardstick): 1st Rob McNair (Windrush); 2nd Shaun Freeman (Windrush).
“Broadbeach Inverloch Health Club” Tarwin River Marathon: Winner: Pete Kiely (Windrush).
“Debenham Australia” Easter Series: Handicap Championship (Back Calculated Yardstick): 1st Henry Mueller (Impulse); 2nd Ivan Abbott (Impulse).
VYC Championship (VYC Yardstick): Equal 1st Pete Kiely (Windrush) and Keith Cousens (Impulse); 3rd George Fairlie (Laser).
Club Champions: A Division (VYC Yardstick): 1st Shaun Freeman (Windrush); 2nd Rob McNair (Windrush); 3rd Pete Kiely (Windrush).
B Division (VYC Yardstick): 1st Keith Cousens (Impulse); 2nd Ivan Abbott (Impulse); Equal 3rd Ken McKenzie (Impulse) and John Honeybone (Sabre).
Overall Club Champions: Most Improved Ralph Drake Brockman Trophy (Handicap Champion: 1st Shaun Freeman (Windrush) 43 points; 2nd Ivan Abbott (Impulse) 56 points; 3rd John Honeybone (Sabre) 59 points.
Club Champion (VYC Champion): 1st Rob McNair (Windrush) 38 points; 2nd Shaun Freeman (Windrush) 47 points; 3rd Keith Cousens (Impulse) 51 points; 4th Ivan Abbott (Impulse) 57 points; 5th John Honeybone (Sabre) 62 points.
Best Club Member Shield: Folkert Janssen.
Folkert sails an OK Dinghy class yacht and is current Victorian State Champion.
He won the title at Geelong Yacht Club by one point from 15 other competitors in February 2016 sailing his yacht named ‘The Plot Against Com’.
Folkert has been a member of South Gippsland Yacht Club for some time and awarded “Best Club Member” due to his tireless work, training, encouraging and coaching, the junior club members throughout the 2015/2016 sailing season.
Best Junior: Abbey Argus-Smith followed by Aaron Lopez-Freeman and Oscar Llewellyn, who are all regular sailors at the club.