Monday winners in the 4BBB were Faye Rosen and Judy Griffin.

Monday winners in the 4BBB were Faye Rosen and Judy Griffin.

Phillip Island’s 4BBB winners on Monday were Rob Brown and William Haslett.

Phillip Island’s 4BBB winners on Monday were Rob Brown and William Haslett.

Runner-up at Phillip Island’s Monday tournament in the 4BBB –was Sheryl Smith. Absent: Kaye Pittman.

Runner-up at Phillip Island’s Monday tournament in the 4BBB –was Sheryl Smith. Absent: Kaye Pittman.

Malcolm MacArthur and Ron Hately were runners-up in Phillip Island’s 4BBB tournament.

Malcolm MacArthur and Ron Hately were runners-up in Phillip Island’s 4BBB tournament.

Winner of Phillip Island’s 9 holes out were Lesleigh  Holloway and Tessa Merritt.

Winner of Phillip Island’s 9 holes out were Lesleigh
Holloway and Tessa Merritt.

Third in Monday’s 4BBB at Phillip Island were Paul Coleman and Jason King.

Third in Monday’s 4BBB at Phillip Island were Paul Coleman and Jason King.

Friday Scratch winners in Phillip Island Golf Club’s Annual Tournament were Rebecca Thomas and Faye Morris (nett).

Friday Scratch winners in Phillip Island Golf Club’s Annual Tournament were Rebecca Thomas and Faye Morris (nett).

Winners on Friday at Phillip Island were, from left, Rebecca Thomas (scratch), Sue Le Clerc (B Grade) and Norma Corr (C Grade).

Winners on Friday at Phillip Island were, from left, Rebecca Thomas (scratch), Sue Le Clerc (B Grade) and Norma Corr (C Grade).

PHILLIP Island Golf Club held its 67th Annual June Tournament, sponsored by the Cowes Community Bank Branch of Bendigo Bank for the 13th year.
Held over five days until Monday, June 13 with 466 golfers competing from around Victoria with many players having repeatedly attended the event over the years.
The weather for the five days varied from ideal sunny conditions, to drenching rain on the Saturday which turned the Men’s event into a 9 hole competition, and then back to pleasant conditions for the Mixed Event on the Sunday and the Men’s and Ladies 4BBB event on the Monday.
Luckily all golf events could be held, mostly thanks to the course superintendent Dan Walker and his dedicated staff for presenting the course in such magnificent condition.
This year’s tournament was a huge success with enormous contribution from the numerous club volunteers and many sponsors.

Results
Thursday 18 holes Men’s 4BBB Stableford shotgun start (sponsored by Bowens Hardware Cowes): Winners: Malcolm MacArthur and Rob Pascoe 44 points; runners-up: Brian Carvell and Don Stewart-Uden 42 points; Third: Karl Eise and Mike Fitzmaurice 41 points c/b; Fourth: Lucas Piera and Matt Brown 41 points c/b.
9 Holes Out: Tony Crennan and Henry Ritterman 23 points.
9 Holes In: Dean Armstrong and Garry Blair 22 points.
NTPs: 5th Mark Reid, 7th Don Chapman, 10th Dan Walker, 17th David Mitchell.
Balls DTL to 40 points.
Friday Ladies Day Stoke – May Webster Perpetual Trophy (sponsored by Priceline Pharmacy Cowes): Ladies 18 Holes Scratch May Webster Perpetual Trophy: Rebecca Thomas 81 gross; 18 Holes Handicap A Grade winner: Faye Morris 75 nett; 18 Holes B Grade winner: Sue Le Clerc 33 points; 18 Holes B Grade runner-up: Susan Dawson 30 points c/b; 18 Holes C Grade winner: Norma Corr 35 points; 18 Holes C Grade runner-up: Jan Smith 32 points.
NTPs: 5th Helen Noble, 7th Patricia Latch, 10th Toni West, 17th Rhonda Boyd.
Balls DTL for A Grade to Nett 80 and B and C Grade to 28 points.
Saturday Men’s 9 Holes Stroke (sponsored by Phillip Island RSL): Men’s 9 Hole Scratch Open Winner – Mark Boulton 35 gross; Mens 9 Hole A Grade Handicap winner: Luke Zoanetti 34.5 nett; Mens 9 Hole A Grade Handicap runner-up: Mark Haringsma 35.5 nett; Mens 9 Hole Scratch B Grade winner: Paul Dickson 41 gross; Mens 9 Hole B Grade Handicap winner: Chris Bennett 33 nett; Mens 9 Hole B Grade Handicap runner-up: Chris Sanderson 35.5 c/b; Mens 9 Hole C Grade Stableford winner: Geoff Smith 19 points c/b; Mens 9 Hole C Grade Stableford runner-up: Isaac Batty 19 points c/b; Mens 9 Hole C Grade Stableford 3rd: Malcolm MacArthur 19 points c/b.
NTPs: 5th Kevin Anderson, 7th Rick Jenkins.
Balls DTL: A Grade 37.5 nett, B Grade 37.5 nett, C Grade 17pts.
Sunday Mixed American Foursomes (Sponsored by Marcus Liberman Club Professional): 18 Holes Scratch winners: Roger Stephens and Helen Pascoe 78 gross; 18 Holes Scratch runners-up: Calum Munro and Shirley Munro 79 gross c/b; 18 Holes Handicap winners: William Hutchings and Michelle Ahern 68 7/8 nett; 18 Holes Handicap runners-up: Brent Leheny and Vicki Roff-Smith 71 3/8 nett.
NTPs: Men: 5th Gerald Taylor, 7th Paul Merritt, 10th Chris Pezet, 17th Calum Munro.
Ladies: 5th Lorraine Hammon, 7th Charlene Duthie, 10th Charlene Duthie, 17th Camille Morris.
Balls DTL to 78 5/8.
Monday Men’s and Ladies 4BBB Stableford: Men’s: Winners: Rob Brown and William Haslett 51 points; runners-up: Malcolm MacArthur and Ron Hateley 46 points; 3rd: Paul Coleman and Jason King 45 points c/b.
9 Holes Out: Mark Reid and Mal Sargeant 24 points; 9 Holes In: Paul Dickson and John Savas 25 points.
Ladies: Winners: Judy Griffin and Faye Rosen 40 points; runners-up: Sheryl Smith and Kaye Pittman 39 points; 3rd: Jenny Willox and Shirley Munro 38 points c/b.
9 Holes Out: Lesleigh Holloway and Tessa Merritt 20 points c/b; 9 Holes In: Helen Pascoe and Pat Watt 21 points.
NTPs: Men: 5th Roger Stephens, 7th Max Brown , 10th John Monk, 17th Wayne Morris.
Ladies: 5th Tessa Merritt, 7th Shirley Munro, 10th Desley Taylor, 17th Jan Smith.
Balls DTL for Ladies to 36points c/b.
Balls DTL for Men to 42 points c/b.