Janine Moscript, Gerarld Brislin from Genetics Australia, Andrew Appleyard from HICO and Chris Moscript at the presentation evening.

Judge Les Bennett presenting Steph Goode with her Encouragement Award.

At the South Gippsland Jersey Breeders Club On Farm Challenge presentation evening: Trent Crawford, Brian Launder (club president) and judge Les Bennett from Northern Victoria.

SOUTH Gippsland Jersey Breeders Club recently hosted their ‘2019 On Farm Challenge’.
Judging took place over two days culminating in their presentation evening held at the Meeniyan footy clubrooms on Thursday, October 24.
Over 65 people were in attendance comprising of members and sponsors.
There were 19 exhibitors from across the region spanning from Wonthaggi to Yarram to Athlone and 137 cows were judged.
Les Bennett from Benlee Jerseys in Northern Victoria had his work cut out for him and praised the animals that he judged in one of the strongest competitions around Australia.
Darien & Alex Mathews – Langdale – were named the Most Successful Exhibitors.
The Judge’s Encouragement Award went to Rodney & Steph Goode.
The Best Pen of five cows went to: 1st – D & A Mathews – Langdale; 2nd – L & L Broad – Broadlin; and 3rd – T & B Crawford – Billy Creek.
Other awards are as follows.

Junior two-year-old in milk
1st – Langdale Valentino Tenille 2 – D & A Mathews
2nd – Inverell Sonia 131 – R & S Goode
3rd – Langdale Hatman Carmel – D & A Mathews
4th – Glenmaple Vanahlem Kym – Launder Family
5th – Billy Creek Delight – T & B Crawford
6th – Adadale Joel Pride – M & N Templeton
7th – Bushlea Mega Belle – W & L Kuhne
8th – Boronia Ridge Elton Breeni – R & S Goode
9th – Rye Valley Galaxie Dawn – Perrett Family
10th – Boronia Ridge Brewis Design – R & S Goode

Senior two-year-old in milk
1st – Rye Valley Galaxie Dutchess – Perrett Family
2nd – Adadale Blackstone Rowena 23 – M & N Templeton
3rd – Broadlin Beryl 3469 – L & L Broad
4th – Carla Rose Macho Vine – Warren Lace
5th – Langdale Valentino Regency 2 – D & A Mathews
6th – Krishlaye Valentino Rosemary – Cohen Harrison
7th – Inverlair Heights Virgil Anna – Allan Family
8th – Honeycomb Damsel – Sage Deenen
9th – Somersleigh Kinloch Splash – Richards Family
10th – Broadlin Illusion 3452 – L & L Broad

Three-year-old in milk
1st – Billy Creek Grapes – T & B Crawford (1st Genetic Recovery Cow)
2nd – Bushlea Val Belle 3 – W & L Kuhne
3rd – Broadlin Illusion 3355 – L & L Broad
4th – Inverell Neta – R & S Goode
5th – Jugiong Ilagay 7402 – Launder Family
6th – Rye Valley Primero Shaker – Perrett Family
7th – Ranleigh Barnabas 5206 – Boyd Family
8th – Mikandan Valentino Daisy – Cohen Harrison
9th – Bushlea Val Fernleaf 19 – W & L Kuhne
10th – Auburn Vale Lynnette 3003 – K Trotman

Four-year-old in milk
1st – Krishlaye Valentino Delora – Cohen Harrison
2nd – Rye Valley Philo Bonita – Perrett Family
3rd – Glenmaple Virgil Tweety Winks – Launder Family
4th – Glenjuristan Barnabas Jam – Moscript Family
5th – Inverlair Heights Raceway Penola – Allan Family
6th – Billy Creek Jingles – T & B Crawford
7th – Glenjuristan Irwin Jo – Moscript Family
8th – Adadale Black Petra – M & N Templeton
9th – Glenmaple Val Melanie – Launder Family
10th – Somersleigh Topeka Anna – Richards Family

Five-year-old in milk
1ST – Langdale Valentino Madge – D & A Mathews (also Best Vessel and Highest Pointed Cow)
2nd – Karandrea Daphne 76 – T & B Crawford
3rd – Glenbrae Tbone Daisy 4 – D & A Mathews
4th – Auburn Vale Illustrious Songstress 2851 – K Trotman
5th – Adadale FP Lynn 4 – M & N Templeton
6th – Glenbrae Valentinos Pet – D & A Mathews
7th – Glenjuristan Irwin Infant – Moscript Family
8th – Bushlea Fav T Fernleaf – W & L Kuhne
9th – Bushlea Irwins Kookie – W & L Kuhne
10th – Broadlin Rae 3232 – L & L Broad

Six years and over in milk
1st – Broadlin Beryl 3028 – L & L Broad (also Reserve Champion Cow)
2nd – Ranleigh Aussiegold 4495 – Boyd Family
3rd – Adadale HG Narcissus – M & N Templeton
4th – Inverlair Heights Drew Penola – Allan Family
5th – Glenmaple Gala Ivy – Launder Family
6th – Inverlair Heights Ola Ileto – Allan Family
7th – Carla Rose Primrose 12 – Warren Lace
8th – Adadale Tequila Primrose 7 – M & N Templeton
9th – Jackiah Poprock Mimosa – Cohen Harrison
10th – Jugiong Petunia 6818 – Launder Family

Cow and daughter or two daughters of the one cow
1st – Lindsay & Lisa Broad
2nd – Allan Family
3rd – Trent & Belinda Crawford

Production Awards
3yr – Ranleigh Lemonhead 5261 – Boyd Family
4yr – Ranleigh Brax 5063 – Boyd Family
5yr – Langdale Valentino Madge – D & A Mathews
6yrs and over – Broadlin Beryl 3028 – L & L Broad